Kiedy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy na sfinansowanie nieprzewidzianych wydatków, z reguły zwracamy się o pomoc do banku. Zdarza się jednak, że nasz wniosek zostaje odrzucony. Dlaczego tak się dzieje? Na jakiej podstawie bank może nam odmówić udzielenia kredytu?

Bank ma swoje prawa

Zasady przyznawania kredytów są regulowane odrębnymi przepisami prawa. Zgodnie z prawem bankowym, zanim instytucja finansowa pożyczy nam pieniądze, musi sprawdzić, czy damy radę spłacić zadłużenie. Tak zwana zdolność kredytowa to inaczej ocena ryzyka, jakie bank musi ponieść, wypłacając nam określoną sumę. Co jednak istotne prawo nie określa dokładnie, jakie czynniki mają wpływ na naszą zdolność kredytową, w związku z czym każdy bank może samodzielnie decydować, czy przyznać nam kredyt, w oparciu o własne kryteria. Dodatkowo bank nie ma obowiązku informować nas, co przesądziło o odrzuceniu naszego wniosku. Wysokość dochodów? Miejsce zatrudnienia? Negatywny wpis w BIG-u? Niestety, z reguły nie otrzymamy jasnej odpowiedzi, dlaczego nie otrzymaliśmy kredytu.

Pieniądze nie tylko z banku

W związku z tym, że każdy bank posiada własną procedurę przyznawania produktów finansowych, jeśli staramy się o kredyt, warto złożyć wniosek jednocześnie w kilku instytucjach. Dzięki temu nawet jeśli jeden bank odrzuci nasz w niosek, być może inny zgodzi się pożyczyć nam pieniądze, a my zaoszczędzimy czas, przeznaczony na wydanie decyzji kredytowej.

Innym sposobem na pozyskanie pieniędzy w szybkim czasie, jest skorzystanie z oferty firm pożyczkowych. Co prawda oprocentowanie “chwilówek” jest z reguły nieco wyższe, niż te, które proponuje bank, jednak instytucje pozabankowe oceniają naszą zdolność kredytową na podstawie wyciągu z konta bankowego, a nierzadko wystarczy jedynie dowód osobisty. Ponadto nie musimy długo czekać na otrzymanie decyzji, ponieważ firmy pożyczkowe wydaja ją zaledwie w kilkadziesiąt minut.

Reklamy