Nikt z nas nie lubi pożyczać pieniędzy, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy musimy skorzystać z pomocy banku lub firmy pożyczkowej. Nie ma w tym oczywiście nic złego, jednak warto pamiętać o kilku zasadach, zanim podpiszemy umowę i zaczniemy spłacać kolejne raty. Poniżej krótki przewodnik, z którego dowiecie się, o czym warto pomyśleć przed zaciągnięciem pożyczki.

Określ cel i kwotę pożyczki

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, zanim zdecydujemy się na wzięcie pożyczki, jest dokładne określenie celu, na który przeznaczymy pieniądze. Zakup nowego sprzętu RTV lub AGD, sfinansowanie komunii dziecka, a może pilny remont? Z reguły pożyczamy dodatkowe środki, ponieważ stary sprzęt uległ awarii, albo nie możemy sobie pozwolić na dodatkowe wydatki. Jeśli już wiemy, jaka kwota jest nam potrzebna, możemy się udać do banku lub firmy pożyczkowej. Bardzo często mamy możliwość pożyczenia większej kwoty pieniędzy, niż planowaliśmy na początku, jednak warto rozważyć, czy będziemy w stanie oddać całą kwotę.

Terminowo spłacaj raty

Zdarza się, że pożyczka jest naszym sposobem na sfinansowanie bieżących potrzeb, w tym rat za zobowiązania, które już mamy. W takich sytuacjach, jesteśmy narażeni na tzw. spiralę zadłużenia, z której trudno się wydostać. Jeśli jednak musimy pilnie uregulować rachunki, ale wiemy, że w najbliższym czasie uda nam się pozyskać dodatkowy dochód, pożyczka pozwoli nam uniknąć kar i odsetek. Ważne jednak, aby nowe zadłużenie spłacać terminowo i systematycznie.

Szybko i bez formalności

Bardzo często potrzebujemy gotówki praktycznie z dnia na dzień. W takich chwilach nie możemy liczyć na pomoc banku, ponieważ procedury związane z kredytem są z reguły długotrwałe i wymagają od nas dostarczenia wielu dokumentów. Rozwiązaniem z tej sytuacji są pożyczki krótkoterminowe. Co możemy zyskać, korzystając z oferty instytucji pozabankowej?

  • Czas. Większość firm pożyczkowych decyduje o przyznaniu bądź odrzuceniu naszego wniosku w ciągu kilkunastu minut, a jeśli otrzymamy pozytywną odpowiedź, pieniądze trafią natychmiast na nasze konto.
  • Pewność. Firmy pożyczkowe nie wymagają od nas wielu formalności. Z reguły wystarczy dowód osobisty, ewentualnie wyciąg z konta, potwierdzający, że na nasze konto wpływa dochód lub inne świadczenie. To sprawia, że mamy większe szanse na otrzymanie potrzebnych pieniędzy, ponieważ nasza zdolność kredytowa nie jest weryfikowana szczegółowo.
  • Szybką pomoc. Jeśli potrzebujemy mniejszej kwoty (kilkuset złotych), ale w bardzo krótkim czasie “chwilówka” jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż kredyt. Instytucje pozabankowe pozwalają nam szybko podreperować domowy budżet, bez konieczności wypełniania szeregu dokumentów i długiego oczekiwania na decyzję. Zazwyczaj nawet nie musimy wychodzić z domu, ponieważ wszystkie formalności załatwimy przez internet.

 

Reklamy