Pierwsza komunia, choć z założenia ma być przeżyciem duchowym, dla rodziców oznacza wiele wydatków. Nawet jeśli mamy zamiar urządzić skromną uroczystość, jedynie dla najbliższej rodziny, musimy się liczyć ze sporym nadszarpnięciem domowego budżetu. Czy rozwiązaniem w takiej sytuacji może być pożyczka krótkoterminowa?

Ile kosztuje komunia?

Zanim przyjrzymy się bliżej ofercie pożyczkowej, sprawdźmy ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na organizacje pierwszej komunii. Najważniejsze opłaty, których praktycznie nie można uniknąć to:

  • uroczystość kościelna

Komunijna msza święta wymaga specjalnej oprawy. Rodzice muszą więc zadbać o odpowiedni strój dla dziecka – w przypadku alby to koszt ok. 100 zł., znacznie więcej będziemy musieli zapłacić za sukienkę dla dziewczynki lub garnitur dla chłopca. Oprócz ubrań, powinniśmy również kupić odświętne dodatki – buty, krawat, rękawiczki, wianek oraz torebkę. Całkowity koszt stroju dla dziecka wyniesie więc ok. 300-400 zł. Kolejne 100-200 zł. przeznaczymy na pamiątki komunijne – świecę, Pismo Święte, różaniec i medalik. Pamiętajmy również o wystroju kościoła. Zazwyczaj rodzice składają się po ok. 100 zł na zakup kwiatów i dekoracji.

  • obiad dla rodziny

Po skończonej uroczystości kościelnej, większość rodziców przygotowuje obiad dla zaproszonych gości. W tym wypadku mamy dwa wyjścia. Zaprosić rodzinę do domu i samodzielnie przygotować posiłki lub skorzystać z oferty restauracji. Przyrządzenie obiadu w domu z pewnością będzie tańsze, jednak wymaga od nas czasochłonnych przygotowań, a na koniec trzeba jeszcze wszystko posprzątać i pozmywać. W restauracji za tzw. talerz (czyli jedno nakrycie dla gościa) zapłacimy ok. 100-150 zł od osoby.

  • prezenty

Śmiało można stwierdzić, że o prezentach komunijnych krążą legendy. Zegarek i kalkulator już dawno odeszły do lamusa a ich miejsce zajęły smartfony, tablety, a nawet quady i kucyki. Pamiętajmy jednak, że komunia jest dla dziecka przede wszystkim uroczystością religijną, w związku z czym nie należy jej traktować wyłącznie jako okazji do kupna drogich podarunków.

Pożyczka na komunię

Całkowity koszt uroczystości komunijnej waha się w granicach od 1000 do nawet 2500 zł. Wielu rodziców nie posiada takiej sumy, dlatego decyduje się na wzięcie kredytu krótkoterminowego. Korzystając z usług firm pożyczkowych możemy wypełnić wszystkie formalności przez internet, a pieniądze trafią na nasze konto w ciągu kilkunastu minut od wydania pozytywnej opinii kredytowej. Jest to więc nie tylko szybki, lecz również wygodny sposób na pozyskanie funduszy na sfinansowanie uroczystości komunijnej.

Reklamy