Według badań przygotowanych przez NBP i GUS niemalże 40% polskich rodzin posiada kredyt.  Zadłużamy się na kupno mieszkania lub samochodu ale coraz częściej także po to, aby opłacić bieżące wydatki. Nie zawsze jednak spłacamy swoje zobowiązania w terminie. Co zrobić, gdy długi przerastają nasze zdolności finansowe?

Konsolidacja zadłużenia

Rata kredytu, pożyczka w banku, karta kredytowa a oprócz tego debet na koncie. Wiele rodzin ma tak dużo zobowiązań finansowych, że nie przestaje sobie dawać radę z ich z spłatą. Wyjściem z takiej sytuacji może być konsolidacja zadłużenia. Mówiąc najprościej, kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy, który pokryje wszystkie nasze długi w jeden, przeważnie z niższą ratą.

Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny, jest zebranie dokumentów potwierdzających wszystkie zobowiązania, które chcemy spłacić. Następnie udajemy się do banku. Warto odwiedzić kilka różnych placówek, aby porównać oferty. Jeśli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, bank zaproponuje nam ofertę kredytu konsolidacyjnego. Oprocentowanie nowej pożyczki będzie zależało od oprocentowania poprzednich zobowiązań. Aby rata była jak najniższa, konsolidacja jest z reguły rozłożona nawet na 5-6 lat.

Niższa rata, większy kredyt

Kredyt konsolidacyjny, choć wydaje się idealnym rozwiązaniem dla osób, posiadających liczne zobowiązania finansowe, nie jest opcją najtańszą. Pomimo, że rata nowej pożyczki będzie niższa, całkowity koszt kredytu przewyższy dotychczasowe zadłużenie. Z drugiej strony, decydując się na konsolidację, mamy szansę spłacić wszystkie zobowiązania i wyjść z długów. Pamiętajmy również, że aby osiągnąć ten cel, powinniśmy lepiej planować budżet, ograniczać niepotrzebne wydatki, a jeśli mamy taką możliwość – poszukać dodatkowego źródła dochodu.

Reklamy