Jeśli bank nie udzielił Ci kredytu, a sklep nie chciał sprzedać swoich produktów na raty, być może Twoje nazwisko znajduje się na liście dłużników. Co to takiego? Jak sprawdzić, czy znalazłeś się w rejestrze BIG-u?

Czym jest BIG?

BIG czyli biuro informacji gospodarczej to instytucja, która zajmuje się zbieraniem, przechowywaniem oraz udostępnianiem informacji na temat płatników. W związku z tym, że BIG jest podmiotem prywatnym, w Polsce funkcjonują aż cztery takie biura:

  • BIG InfoMonitor,
  • Krajowy Rejestr Długów,
  • Rejestr Dłużników ERIF,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej.

Każdy z BIG-ów posiada własny rejestr dłużników, dlatego nazwisko nierzetelnego płatnika może trafić do każdego z nich, a nawet pojawić się jednocześnie na wszystkich czterech listach. Wystarczy, że usługodawca lub bank, w którym mamy dług, podpisał z BIG-iem stosowną umowę.

Kiedy nasze dane trafią do BIG-u?

W biurze informacji gospodarczej gromadzone są zarówno dane na temat zaległości płatniczych, jak również informacje dotyczące terminowej spłaty zobowiązań. Usługodawca ma prawo wpisać nasze nazwisko do BIG-u jeśli zalegamy ze spłatą co najmniej 200 zł przez okres minimum 60 dni, a dług jest potwierdzony umową. Właśnie dlatego trafimy do rejestru dłużników nie tylko za niezapłaconą ratę kredytu, ale też nieuregulowany rachunek za gaz, internet lub zaległe alimenty.

Sprawdź siebie w BIG-u

Zanim wierzyciel dokona negatywnego wpisu, powinien nas poinformować o swoich działaniach na 30 dni przed umieszczeniem naszych danych w BIG-u.  Jeśli natomiast chcemy sprawdzić, czy nasze nazwisko już figuruje na liście dłużników, możemy raz na pół roku pobrać bezpłatny raport na swój temat.

Reklamy