Bez względu na to, czy mieszkasz w bloku z wielkiej płyty, czy na malowniczym osiedlu domków jednorodzinnych, balkon może stać się miejscem, w którym latem będziesz przebywał najchętniej. Wystarczy, że zainwestujesz w kilka niezbędnych dodatków.

 

Zrób miejsce

Zanim zaczniesz aranżować przytulny balkon, musisz zacząć od podstaw, czyli ścian i podłogi. Wynieś wszystkie zbędne rzeczy, które znajdują się na balkonie. Bardzo często jest to miejsce, które służy jednocześnie jako piwnica, suszarnia i graciarnia, a przecież chcesz tam pić poranną kawę, a wieczorami czytać książki. Ściany pomaluj białą farbą – jest najtańsza i od razu spowoduje, że balkon będzie świeży i czysty. Na podłodze możesz zostawić terakotę, warto jednak dokupić matę antypoślizgową (zwłaszcza gdy masz dzieci) lub rozłożyć sztuczną trawę, która dodatkowo ociepli posadzkę. Na barierki załóż trzcinową matę. Odgrodzi Cię od wścibskich sąsiadów, a wnętrze stanie się bardziej przytulne. Koszt farby, dywanika antypoślizgowego oraz maty trzcinowej to ok. 120zł

 

Meble

Mały stolik i dwa krzesła będą najdroższym punktem na twojej zakupowej liście. W marketach budowlanych wybór mebli balkonowych jest olbrzymi. Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, wybierz meble składane lub ażurowe. Pierwszy rodzaj szybko schowasz, gdy będziesz potrzebował dodatkowego miejsca, natomiast meble ażurowe spowodują, że balkon nabierze romantycznego charakteru. Meble drewniane, choć wygadają pięknie na dużej powierzchni sklepu, niekoniecznie będą się dobrze prezentowały na małym balkonie. Z reguły są też droższe. Za zestaw mebli z metalu i szkła  zapłacisz ok. 160 zł.

 

Zioła i kwiaty

Chyba nikt nie wyobraża sobie balkonu bez odrobiny zieleni. Kwiaty i zioła zapewnią atmosferę relaksu i spokoju, a cudowny zapach unoszący się wieczorami będzie działał jak ekskluzywny zabieg odprężający w SPA. Wybierając kwiaty na balkon, kieruj się względami estetycznymi, jednak uwzględnij też, jak należy je pielęgnować. Gatunki dla leniwych to: bratki, begonie, pelargonie i surfinie. Zioła wymagają dużej ilości słońca oraz systematycznego podlewania, warto więc ustawić je w niewielkiej szklarni lub miejscu, gdzie będą miały stały dostęp do słońca. Najłatwiejsze w uprawie zioła doniczkowe to: bazylia, cząber, majeranek, mięta, oregano i tymianek. Zioła i kwiaty najlepiej kupować na giełdach lub w sprawdzonych sklepach ogrodniczych. Koszt doniczki waha się od 2 do 7 zł.

 

Dodatki

Twój balkon jest już prawie gotowy. Pozostała najprzyjemniejsza czynność, czyli dekorowanie. Za pomocą dodatków nawet najprostsze wnętrze może stać się magicznym miejscem, którego nie będziesz chciał opuszczać. Do ozdoby balkonu możesz wykorzystać drewniane skrzynki, w których schowasz drobne przybory, a jednocześnie będą służyć jako siedziska. Osłonki na doniczki, lampiony, poduszki na krzesła oraz maty na stół mogą być utrzymane w jednakowym kolorze, aby balkon nie stał się zbyt pstrokaty. Na koniec usiądź z kubkiem parującej kawy i ciesz się odnowionym wnętrzem.

Artykuł przygotowany we współpracy z URL. Chwilówka przez internet dla nowych klientów od 200 do nawet 1500 zł całkowicie za darmo. Przygotuj wymarzony balkon na lato i ciesz się wieczorami spędzonymi w gronie przyjaciół i znajomych.

Reklamy