Kiedy nasze nazwisko znajdzie się na tzw. “czarnej liście” możemy mieć problem z otrzymaniem kolejnej pożyczki lub zrobieniem zakupów na raty. Biorąc pod uwagę, że wpis do rejestru dłużników jest możliwy na podstawie długu na kwotę minimum 200 zł, nie jest trudno tam trafić. Znacznie bardziej kłopotliwe może się okazać usunięcie swoich danych z “czarnej listy”. Co zrobić, aby zlikwidować negatywną informację gospodarczą i stać się w oczach banku rzetelnym płatnikiem?

Czarna lista – co to takiego?

“Czarna lista” to potoczne określenie na rejestr dłużników prowadzony przez biuro informacji gospodarczej (BIG). W Polsce funkcjonuje obecnie aż pięć instytucji tego typu, a w związku z tym, że są wobec siebie konkurencyjne, każda z nich prowadzi własną “czarną listę”. BIG-i zajmują się nie tylko gromadzeniem i przechowywaniem, lecz także udostępnianiem informacji gospodarczych, dlatego, jeśli trafimy do rejestru dłużników, informację tę będą mogły otrzymać banki, SKOK-i oraz firmy pożyczkowe. Może to być problemem zwłaszcza gdy jest nam potrzebna szybka kasa. Pożyczka  przez internet, chociaż dostępna zaledwie w kilka minut, nie zostanie przyznana osobie, której nazwisko figuruje na “czarnej liście”.  

 

Do BIG-u trafisz za 200 zł długu

Postawą prawną działania BIG-ów w Polsce jest Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Na mocy ustawy, aby wierzyciel mógł wpisać nasze nazwisko na “czarną listę” muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • dług wynika z nawiązania stosunku prawnego (podpisana umowa, faktura itp.)
  • należność wynosi co najmniej 200 zł
  • termin spłaty zadłużenia został przekroczony o co najmniej 60 dni

Na 30 dni przed dokonaniem wpisu dłużnik musi otrzymać wezwanie do zapłaty z zastrzeżeniem, że jeśli nie ureguluje należności, jego dane trafią do BIG-u.

 

Jak zniknąć z “czarnej listy”?

Aby nasze nazwisko zniknęło z rejestru dłużników, musimy spłacić należność, na podstawie której zostaliśmy dopisani do rejestru. Nie ma innego sposobu, aby usunąć negatywny wpis z BIG-u, dlatego nie należy ufać firmom świadczącym usługi “czyszczenia” historii płatniczej. Kiedy uregulujemy nasz dług, wierzyciel ma obowiązek w ciągu 14 dni zaktualizować informację na nasz temat, co jest jednoznaczne z usunięciem naszego nazwiska z “czarnej listy”. W związku z tym, że negatywny wpis może zniknąć jedynie na wniosek wierzyciela (BIG jest jedynie instytucją pośredniczącą w wymianie danych), w razie jakichkolwiek pomyłek lub wątpliwości, powinniśmy pierwsze kroki skierować do instytucji, na której wniosek nasze nazwisko znalazło się w rejestrze.  

Reklamy