Dokładnie planujesz miesięczne wydatki, spłacasz zobowiązania w terminie i starasz się gromadzić oszczędności? Co jednak zrobisz, gdy twoja sytuacja materialna pogorszy się z dnia na dzień? Zaciąganie pożyczki może być wówczas zbyt ryzykowne, a wsparcie ze strony rodziny nie rozwiąże długotrwałych trudności. W takich chwilach pomocna okazuje się poduszka finansowa.

Pieniądze “na czarną godzinę”

Poduszka finansowa nazywana również funduszem awaryjnym to kapitał, który ma nam posłużyć w razie nieprzewidzianych trudności finansowych. Nie należy jednak mylić poduszki bezpieczeństwa z oszczędnościami na wakacje lub kupno nowego sprzętu AGD. Zgromadzona kwota pomoże nam się utrzymać oraz uregulować wszystkie rachunki i opłaty, gdy np. stracimy pracę lub wpadniemy w kłopoty. Pierwszym krokiem na drodze do budowania funduszu awaryjnego jest oszacowanie jego wysokości. W zależności od tego, ile wynoszą nasze miesięczne wydatki, powinniśmy odłożyć przynajmniej trzykrotność tej sumy i trzymać ją “na czarną godzinę”.

Zacznij oszczędzać

Wiemy już, jaka suma zapewni nam finansowe bezpieczeństwo, przyszedł czas na gromadzenie odpowiedniej kwoty. Przede wszystkim musimy przygotować domowy budżet (jeśli nie prowadziliśmy go do tej pory), a następnie zastanowić się, jak zredukować wysokość wydatków, aby ich wartość nie przekraczała sumy naszych dochodów. Początkowo wystarczy, że zaczniemy kupować tańsze produkty żywnościowe oraz zrezygnujemy z niepotrzebnych zachcianek. Z czasem możemy również oszczędzać na transporcie, ubraniach oraz kosmetykach. Wystarczy, że z samochodu przesiądziemy się na rower, a starą odzież sprzedamy na portalu aukcyjnym. Wiele rzeczy warto zamawiać przez internet, gdzie ceny bywają znacznie niższe niż w sklepach stacjonarnych.

Śpij spokojnie

Określenie “poduszka finansowa”, jak sama nazwa wskazuje, ma nas chronić przed finansowym upadkiem oraz zapewnić spokojny sen. Dosłownie i w przenosi. Chyba nic nie powoduje większej bezsenności niż zastanawianie się, z czego zapłacić ratę kredytu lub jak uregulować zaległy czynsz. Pamiętajmy również, że fundusz awaryjny to pieniądze, które mają nam pomóc w sytuacjach losowych, na które nie byliśmy gotowi. Oznacza to, że za odłożone środki nie możemy finansować wakacji lub świątecznych prezentów. Aby poduszka finansowa zapewniała nam poczucie bezpieczeństwa, powinniśmy mieć do niej ciągły dostęp. Pieniędzy lepiej więc nie odkładać na lokacie (zwłaszcza długoterminowej), tylko zdecydować się na konto oszczędnościowe, ewentualnie mało ryzykowny fundusz inwestycyjny.

Reklamy