Według ubiegłorocznych danych Deloitte przeciętna polska rodzina zamierza przeznaczyć na organizację świąt ok. 1282 zł. Jest to suma, która dla większości z nas stanowi duże obciążenie domowego budżetu. Co zrobić, aby spędzić Boże Narodzenie w wyjątkowej atmosferze, a jednocześnie nie martwić się pustym portfelem?

Wspólna Wigilia, wspólne przygotowania

Jak wynika z badania Deloitte, niemal 44% bożonarodzeniowego budżetu wydajemy na jedzenie. Wiele osób podejmuje się samodzielnego przyrządzenia 12 wigilijnych potraw, co wymaga nie tylko dużej ilości czasu, lecz także sporych nakładów finansowych. Jeśli spędzamy święta wspólnie z rodziną, najprostszym sposobem na znalezienie oszczędności jest wzajemna pomoc w organizacji wigilijnej wieczerzy. Wystarczy, że jedna osoba przyniesie ciasto, druga pierogi, a trzecia śledziową sałatkę, a stół szybko zapełni się potrawami. Dzięki temu nie tylko mniej zapłacimy za przedświąteczne zakupy, lecz także zyskamy przyjemny temat do rozmów przy bożonarodzeniowym stole.

Świąteczne zrób to sam

Zgodnie z raportem Deloitte drugą grupę przedświątecznych wydatków, na które przeznaczamy najwięcej środków, stanowią prezenty. Gwiazdka to doskonała okazja, aby podarować bliskiej osobie wymarzony upominek, jednak nie zawsze możemy sobie pozwolić na kupno drogiej rzeczy. W takich sytuacjach warto po raz kolejny zaangażować do pomocy całą rodzinę. Możemy przygotować losy, aby każdy z uczestników Wigilii kupował tylko jeden prezent dla osoby, którą wylosuje. Warto również ustalić, jaka jest maksymalna cena świątecznych podarunków. Jeśli natomiast zależy nam na kupnie droższej rzeczy, zaproponujmy, aby pozostali członkowie rodziny, złożyli się z nami na prezent. Jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy wybieramy upominki dla dziadków lub rodziców. A co z prezentami od najmłodszych? Zamiast kupować prezenty “od dzieci”, lepiej poprosić je o samodzielne przygotowanie zimowego obrazka, świątecznego stroika lub bożonarodzeniowej kartki.

Szybka pomoc w razie finansowych trudności

Boże narodzenie to dla większości polskich rodzin okres wzmożonych wydatków. Warto więc dobrze zaplanować przedświąteczny budżet i ściśle się go trzymać. Co jednak zrobić wówczas, gdy spotkają nas nieprzewidziane sytuacje: choroba dziecka, awaria samochodu, przyjazd niezapowiedzianych wcześniej gości? Nie zawsze mamy czas a długie wizyty w banku i wypełnianie stosu formalności. Jeśli potrzebujemy pilnie dodatkowej gotówki, rozwiązaniem może się okazać chwilówka 0 zł. Wniosek złożymy przez internet, a pieniądze znajdą się na naszym koncie nawet w ciągu 15 minut. Wystarczy, że oddamy zobowiązanie w terminie, a będziemy musieli oddać dokładnie taką, kwotę, jaką pożyczyliśmy.

Reklamy