Prywatne ubezpieczenie zdrowotne możemy potraktować jako dopełnienie ubezpieczenia z NFZ. Zapewni ono szybszy dostęp do lekarzy specjalistów oraz  badań, zwłaszcza tych kosztownych, na które pacjenci czekają nawet kilka lat, nowoczesnych centrów medycznych oraz doskonale wyposażonych szpitali. Zobacz, ile kosztuje takie ubezpieczenie i czy warto z niego skorzystać.

Zakres prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego

Na wizytę u dobrych lekarzy specjalistów, takich jak ortopeda, kardiolog, neurolog czy urolog trzeba czekać miesiącami, a nie zawsze możemy pozwolić sobie na tak długi okres wyczekiwania. Ubezpieczenie prywatne zapewnia dostęp do kilkudziesięciu lekarzy z wielu różnych dziedzin, bez dodatkowych kosztów i czekania na wizytę.

Podobnie jest w przypadku kosztownych badań, takich jak tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny. Pacjenci czekają nawet kilka lat, by skorzystać z tych badań, a koszt wykonania ich prywatnie wynosi ponad 1000 zł. Jeśli twój zakres ubezpieczenia obejmuje możliwość wykonywania tych badań, nie będziesz musiał czekać, by z nich skorzystać i nie poniesiesz za nie dodatkowych kosztów.

Pobyt w szpitalu czy zabiegi operacyjne również dostępne są dla ciebie od ręki, jeśli tylko rozszerzysz o nie swój pakiet ubezpieczenia.

Wiadomo, że oferta ubezpieczeniowa nie jest tak szeroka jak Narodowego Funduszu Zdrowia, ale czas oczekiwania oraz dostępność do usług medycznych, lekarzy oraz sprzętu jest o wiele większa.

Jak jest koszt takiego ubezpieczenia

Składki ubezpieczenia wyliczane są indywidualnie dla każdego. Koszt opłaty miesięcznej uzależniony jest od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia czy przebyte choroby. Istotny jest również zakres samego ubezpieczenia. Jeśli chcesz korzystać bez limitów z usług specjalistów, mieć dostęp do kosztownych badań i rehabilitacji, a w przypadku poważnej choroby móc skorzystać z najlepiej wyposażonych klinik i szpitali, musisz liczyć się z tym, że twoja składka będzie wysoka i może wynosić nawet kilkaset złotych. Nie można jednak powiedzieć, że ubezpieczenie prywatne skierowane jest jedynie dla osób zamożnych. Niższe składki również zapewniają szybki i bezpłatny dostęp do specjalistów oraz wielu badań i zabiegów. Mogą jednak zawierać limity na ich wykorzystanie.

Okres karencji

Towarzystwa prawie zawsze stosują karencję ubezpieczeniową, czyli okres, przez który mimo opłacania składki pewne usługi z zakupionego pakietu medycznego będą dla ciebie niedostępne. Okresy karencji ubezpieczyciel wprowadza najczęściej na usługi, które w danym pakiecie są najdroższe, czyli na przykład na rehabilitację, stomatologię oraz operację chirurgii jednego dnia. Jeśli więc na usługi stomatologiczne okres karencji wynosi na przykład 10 miesięcy, oznacza to, że mimo opłacania składek przez cały ten okres, na wizytę u dentysty będziesz musiał zaczekać prawie rok.

Niektórzy ubezpieczyciele, oprócz okresów karencji wprowadzają również limity na poszczególne usługi. Limity stosowane są zazwyczaj na kosztowne badania, jak tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny, ale mogą pojawić się również przy korzystaniu z wizyt u specjalistów lub wizytach domowych.

Okres ubezpieczenia

Czas trwania standardowej polisy to 12 miesięcy. Oznacza to, że po upływie roku będziesz musiał na nowo podpisać polisę, wówczas twój ubezpieczyciel na podstawie przebytych chorób oraz częstotliwości wizyt u specjalistów zaproponuje ci nową polisę z aktualną, wyliczoną indywidualnie dla ciebie stawką. Jeśli w ciągu trwania ubezpieczenia często korzystałeś z wizyt u specjalistów, zabiegów rehabilitacyjnych czy innych świadczeń, twoje składki w nowej polisie będą droższe, a jeśli tylko sporadycznie, możesz liczyć na atrakcyjniejszą ofertę lub rabat. Ubezpieczyciel ma również prawo do odmowy dalszego ubezpieczenia, jako powód podając na przykład zły stan zdrowia klienta.

Czy ubezpieczenie prywatne się opłaca

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy prywatne ubezpieczenie się opłaca. Wszystko zależy od oferty, jaką zaproponuje ci ubezpieczyciel, wysokości składki oraz zakresu usług. Musisz jednak pamiętać, że nawet przy maksymalnych stawkach prywatna opieka medyczna nigdy nie zastąpi NFZ, a usługi, które proponuje, będą miały o wiele węższy zakres.

Reklamy