Któż nie lubi wypraw rekreacyjnych? Zwiedzanie zabytków, szlaków w parkach krajobrazowych, turystyka ma swój niepowtarzalny klimat za każdym razem, gdy ruszamy w trasę. Lecz nie powinniśmy zapominać, że musi nam towarzyszyć pewne podstawowe wyposażenie (gadżety turystyczne). Wymieńmy kilka z nich.

Gadżety turystyczne – podstawy

Zależnie od stopnia skomplikowania wyprawy musimy ze sobą zabrać różny sprzęt. Jeżeli wyprawa odbywa się szlakiem jakiegoś parku krajobrazowego, to na pewno będzie potrzebny nam kompas. Mało kto planuje taką wyprawę z myślą o złej pogodzie. Lecz pogoda jest niekiedy nieprzewidywalna i odpowiednie dodatkowe ubranie ochronne warto mieć ze sobą. Może to być kurtka przeciwdeszczowa z kapturem albo cieplejszy wełniany sweter. Także ochrona oczu jest ważna. Dłuższe wystawienie oczu na silnie nasłonecznione otoczenie może je zmęczyć. Na ratunek przychodzą więc okulary przeciwsłoneczne. Upewnijmy się także, że mamy dodatkowe zapasy wody i prowiantu. Tylko my wiemy, na jak długą wycieczkę się udajemy. Musimy wiedzieć, ile jest nam go potrzebne. Oczywiście nie wolno przesadzać. Inaczej wyprawa zmieni się w prawdziwe zmaganie z ciężarem ekwipunku. Z reguły rzeczy tego typu będą nam przydatne nawet przy zwiedzaniu zabytków czy innych miejsc o wartości turystycznej. Zajmijmy się teraz konkretniejszym sprzętem.

Gadżety turystyczne – coś dla skautów

Jeżeli ktoś chce być naprawdę dobrze wyposażony, to nie może zapomnieć o rzeczach, które są przydatne w każdych warunkach. Musimy mieć mapę i kompas. Nawet jeżeli odłączymy się od grupy i jakimś cudem zagubimy, to jeżeli rozumiemy, jak działa mapa i kompas szybko wrócimy na szlak. Czasem wyprawa może być związana z wykorzystaniem rowerów czy zestawów wspinaczkowych. W takim razie niezbędnikiem będzie też zestaw narzędzi i części wymiennych. Warto zaopatrzyć się w zestaw pierwszej pomocy, wszechstronny nóż surwiwalowy oraz alternatywne schronienie. Taki namiot jednoosobowy może być świetną ochroną przed nocą spędzoną pod gołym niebem, gdy akurat popsuje się pogoda. Wiadomo, że gdy przemoczymy się łatwiej o silne przeziębienie. To tylko podstawowe gadżety turystyczne, każda wyprawa może wymagać innych zestawień.

Reklamy