Nikt, kto podejmuje decyzję o budowie domu, nie liczy na to, że będzie tanio, szybko i dobrze. Inwestycja taka wymaga sporych nakładów finansowych, a rzeczywistość pokazuje, że nawet najbardziej realne prognozy są znacznie niższe niż finalnie poniesione koszty. Dziś przyjrzymy się, jakie są koszty budowy domu do stanu surowego otwartego oraz zamkniętego.

Co obejmuje stan surowy domu?

Na początek należy wyjaśnić, jakie etapy obejmuje budowa domu do stanu surowego otwartego, a jakie do etapu zamkniętego. Różnica między nimi wynika z zakresu wykonanych prac – stan surowy zamknięty następuje bowiem po otwartym.

Budowa domu stan surowy otwarty

O stanie surowym otwartym mówimy wówczas, gdy zostały wykonane następujące prace  budowlane: kompletnie wykonane fundamenty, ściany nośne oraz działowe i strop. Ponadto dom w stanie surowym otwartym ma także gotową więźbę dachową wraz z pokryciem. Natomiast wewnątrz budynku wykonane są już betonowe schody w przypadku, gdy projekt zawiera również kondygnację, komin dymowy oraz wentylacyjny.

Czego natomiast nie obejmuje stan surowy otwarty? Przede wszystkim montażu okien, drzwi wejściowych, jak i bramy garażowej. Z tego względu otwory te powinny zostać zabezpieczone deskami oraz folią, dzięki czemu wnętrze będzie chronione przed wiatrem oraz częściowo przed opadami.

Stan surowy otwarty – ile kosztuje?

Budowa domu stan surowy otwarty składa się z kilku etapów. Przy ich realizacji należy liczyć się z następującymi kosztami, zakładając, że nasz dom ma powierzchnię ok. 100m2:

  1. Fundamenty – 27 000 – 30 000zł
  2. Ściany nośne – 12 000 – 13 000zł
  3. Ściany działowe – 4 500zł – 5 000zł
  4. Kominy i wentylacja – 6 400 – 7 000zł
  5. Strop – 27 000 – 27 500zł
  6. Dach – 45 000 – 45 500zł

Powyższe koszty uwzględniają zarówno robociznę, jak i materiały. Mogą one jednak różnić się od tych, które w rzeczywistości poniesiemy, w zależności od tego, czy, na przykład, budujemy dom z poddaszem użytkowym, piętrowy czy parterowy. Jak nietrudno się domyślić, ten ostatni wariant będzie najtańszy w budowie, gdyż, jak popatrzymy na powyższe wyliczenia, strop oddzielający poszczególne kondygnacje budynku stanowi sporą część całej inwestycji.

Budowa domu stan surowy zamknięty

Z kolei stan surowy zamknięty to taki etap inwestycji, który oprócz opisanego wyżej stanu otwartego, zawiera również stolarkę zewnętrzną, a więc okna, drzwi oraz bramy garażowe, jak również ściany działowe.Budynek jest już więc zabezpieczony przed opadami atmosferycznymi oraz przygotowany do do rozpoczęcia pierwszych prac wykończeniowych.

Stan surowy zamknięty – ile kosztuje?

Koszt doprowadzenia inwestycji do stanu surowego zamkniętego może wynosić:

  1. Okna – 13 000 – 14 000zł
  2. Drzwi – 3 000 – 5 000zł
  3. Brama garażowa  – 2 000 – 3 000zł

Powyższe koszty uwzględniają zakup oraz montaż.

Budowa domu do stanu surowego zamkniętego to praktycznie połowa budżetu inwestycji. Podobną kwotę będziemy bowiem musieli wydać na kolejne prace, czyli: ocieplenie i elewacje, instalacje wewnętrzne i grzewcze, posadzki, ściany oraz sufity, wykończenie pod klucz i wyposażenie.

 

Reklamy