Przegląd techniczny samochodu jest niezwykle ważny głównie ze względu na bezpieczeństwo jazdy. Spełniając ten obowiązek co roku, zapewniamy sobie spokój zarówno na krótszych, jak i na dłuższych trasach. Jakich kosztów możemy spodziewać się w tym roku? Czy potrzebna będzie szybka pożyczka przez internet, czy może uda nam się sfinansować przegląd i serwis auta z własnej kieszeni?

Co mówi prawo?

Raz w roku samochód powinien trafić do przeglądu. Wyjątek stanowią nowe auta z salonu – dla nich kontrola obowiązuje dopiero po trzech latach, a kolejna po pięciu. Następnie odwozimy auto na przegląd już co roku. Jak to działa? Udajemy się do punktu kontroli pojazdów, w kieszeni mając dowód rejestracyjny. Pracownik sprawdza części najszybciej ulegające zużyciu, jak opony, koła, światła, silnik, amortyzatory, a także hamulce.  W przypadku odkrycia drobnych usterek odjedziemy z poleceniem szybkiej naprawy. Jeżeli uszkodzenia okażą się poważne, diagnosta może zatrzymać nasz dowód rejestracyjny, a my będziemy zobowiązani do natychmiastowej wymiany zepsutych części i stawienia się na kontrolę. Dopiero po wypełnieniu tych zaleceń dostaniemy pozwolenie na uruchomienie auta.

Ile to kosztuje?

Koszt przeglądu zależny jest przede wszystkim od jego stanu oraz wyposażenia. Za samochód z instalacją LPG zapłacimy więcej (w przypadku benzyny będzie to 99 zł). Jest to minimalna kwota, którą zapłacimy, jeśli nasz samochód przejdzie pozytywnie wszystkie testy. Jeżeli nie, konieczne będzie doliczenie kosztów naprawy zepsutych podzespołów.

Przegląd samochodu z instalacją gazową to większy koszt. W 2017 roku wynosi on 162 zł i zawiera opłatę stałą 99 zł plus należność za kontrolę specjalną gazu. W przypadku aut na gaz wiek nie ma znaczenia: konieczny jest coroczny przegląd. Pamiętajmy, by zabrać dokumenty potwierdzające legalny montaż instalacji gazowej oraz zbiornika w naszym samochodzie.

Serwisowanie

Jeśli zawozimy auto na przegląd, dobrym ruchem będzie jednoczesne poddanie go serwisowaniu. Raz w roku warto bowiem wymienić olej, filtr układu klimatyzacji, paliwa oraz wycieraczki. Koszt w przypadku auta benzynowego to około 350-400 zł, za auto z instalacją LPG zapłacimy 70 zł mniej.  Jeśli nie dysponujemy aktualnie kwotą wystarczającą na dokonanie serwisu, pomocna może być szybka pożyczka przez internet.

W maju przyszłego roku wchodzi w życie nowy przepis. Zgodnie z nim podstawowa opłata za przegląd będzie wynosiła nie 99 zł, jak dotychczas, ale 126 zł. Zmienia się też kwestia przekroczenia terminu przeglądu. Jeśli wykonamy go po upływie 30 dni od daty granicznej, zapłacimy dwukrotność kwoty, natomiast jeśli spóźnienie będzie wynosić mniej niż miesiąc, opłata pozostanie taka sama.

 

Reklamy