Dzięki wizycie u dietetyka poznamy masę naszego ciała, ilość tkanki tłuszczowej, wody w organizmie oraz wiek metaboliczny naszego organizmu. Dietetyk pomoże nam także zmienić nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Jak wygląda wizyta i na jaki koszt powinniśmy się nastawić – zapraszamy do lektury!

Wywiad

Ponieważ podczas spotkania zostanie przeprowadzony wywiad żywieniowy warto na kilka dni przed wizytą przyjrzeć się naszym posiłkom – warto nawet spisać wszystko co jemy, jak często i w jakich ilościach. Możemy się także spodziewać pytań o wcześniejsze próby schudnięcia, nasz styl życia, aktywność fizyczną, nałogi (m.in. kawa, alkohol, papierosy) oraz stan zdrowia. Warto więc zabrać ze sobą wyniki ostatnich badań laboratoryjnych (morfologia, cholesterol, itp.) oraz przygotować listę przyjmowanych leków i suplementów diety.

Jak się przygotować?

Na 3-4 godziny przed wizytą lepiej nie spożywać obfitych i ciężkostrawnych posiłków, nie pić za dużo (szczególnie moczopędnej kawy) i nie wykonywać intensywnych ćwiczeń. Wizytę u dietetyka warto także przesunąć w przypadku: choroby, menstruacji, ciąży i podczas karmienia piersią. Najlepiej, jeśli pomiary zostaną wykonane rano i na czczo.

Pomiary

Dietetyk dokonuje tradycyjnego pomiaru talii, brzucha i bioder, a z uzyskanych wymiarów oblicza tzw. wskaźnik WHR (waist to hip ratio – stosunek talii do bioder), który jeżeli przekracza normę może świadczyć o zwiększonym ryzyku zachorowania na dolegliwości zależne od diety.

Podczas wizyty stajemy także na tzw. analizatorze składu ciała, który podaje ile ważymy, w ilu procentach nasze ciało składa się z tkanki tłuszczowej – zarówno tej widocznej, jak i schowanej między narządami (tzw.tłuszcz wisceralny odpowiedzialny z choroby metaboliczne takie jak np. cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca), ile procent stanowi woda, masa mięśniowa i kości. Możemy się także dowiedzieć jaki jest biologiczny wiek naszego ciała.

Wywiad oraz wyniki pomiaru składu ciała pozwalają wyznaczyć wstępne zalecenia żywieniowe. Dla niektórych są one wystarczającą motywacją do wprowadzenia zmian, ale znacząca większość kontynuuje wizyty u dietetyka z prosząc o rozpisanie konkretnego jadłospisu. Pamiętajmy, że w przypadku osób z poważniejszymi problemami zdrowotnymi ustalenie indywidualnej diety może zająć więcej czasu.

Cena

Wstępna konsultacja, standardowy dwutygodniowy jadłospis oraz 2 konsultacje kontrolne (po pierwszych 2 tygodniach i po pełnym miesiącu) kosztuje od około 390 zł do nawet 800 zł.

Jeśli nie chcemy uszczuplać domowego budżetu i spowalniać odkładania pieniędzy na słoneczny urlop, warto wówczas wykorzystać dobrodziejstwa, jakie niosą z sobą szybkie pożyczki. Wizyta u dietetyka jest przede wszystkim inwestycją w zdrowie, choć nie ukrywajmy, że ładny wygląd, zbliżająca się wiosna i okres wakacyjny są dodatkową motywacją.

Reklamy